2018-05-11

Nu är Myra igång!

Verksamheten på Myra, VoB:s nya skyddade boende är nu igång och vi på VoB vill därför rikta ett stort TACK till alla kommuner som hjälpt oss med detta. Tack för att ni har bidragit med kunskap erfarenheter, goda råd och idéer om hur vi ska få till ett boende som håller en riktigt hög kvalitet.

Myra är nu redo att ta emot placeringar!

Förberedelserna har pågått i ett antal månader. Vår duktiga personal har valts med omsorg och besitter spetskompetens inom olika områden. Skydd, trygghet och omtanke är våra ledord. Personalen är utbildad inom MI (våld i nära relationer) samt i risk- och skyddsbedömning enligt PATRIARK, SAM och SARA.

Myra skyddsboende riktar sig till vuxna över 18 år och föräldrar med barn i behov av skydd på grund av våld i en nära relation. Det finns personal dygnet runt på boendet för att kunna ta emot akuta placeringar. Myra kommer att ordna vissa barnaktiviteter i avvaktan på att förskola och skola kan återupptas.

Alla klienter/föräldrar + barn har ett eget rum med säng, tvättställ och skrivbord. Gemensamt nyttjar man boendets kök, toa, dusch, tvättrum, vardagsrum och aktivitetsrum.

Sovrum 

Ett av de sju sovrummen. Alla rummen är personligt inredda och ser olika ut.

 

Aktivitetsrummet 

Aktivitetsrummet passar både små och stora barn. 

 

Matsalen 

Myras matsal ­– en samlingsplats för alla.

 

Vardagsrummet 

I det mysiga vardagsrummet kan man koppla av med en film eller umgås över en kopp te.

 

Afrah Hussein, Verksamhetschef på Myra, tel : 070 810 18 24

Personal på Myra, tel: 070-32 43 325

Afrah Hussein

1 inlägg

Afrah Hussein har jobbat i många år som verksamhetschef inom VoB:s integrationsboenden och nu är verksamhetschef för Myra skyddat boende.

    Lämna ett svar

    Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

    Tack för din intresseanmälan!

    Vi återkommer så snart vi kan.

    Dela den här sidan